Salon Morska 15

Porady, czyli co warto wiedzieć o dekoracji okien

Urządzanie mieszkania to wielka przyjemność, a dekoracja okien przy obecnym wyborze tkanin i aranżacji jest wspaniałą przygodą. Dekoracje okienne pozwalają nadać wnętrzu indywidualny charakter i niepowtarzalną atmosferę. Jednocześnie zmiana dekoracji okiennej jest najprostszym i najszybszym sposobem zmiany wyglądu wnętrza.

1. Kolory

Istotną rolę w wystroju okna odgrywa kolor. Barwy ciepłe do których należą m.in. czerwień, żółty, pomarańczowy ożywiają pomieszczenie, natomiast barwy zimne takie jak biel, szary, błękit wywołują uczucie chłodu i działają uspokajająco. Przy wyborze kolorystyki wnętrza najważniejsze jest, abyśmy wybrali takie kolory, w których otoczeniu będziemy się dobrze czuli.
Jeżeli mamy do czynienia z wnętrzem już urządzonym, przy wyborze kolorystyki okna należy dodatkowo wziąć pod uwagę kolory już występujące we wnętrzu – kolor ścian, podłogi, tapicerki mebli oraz innych elementów dekoracyjnych. Dobre skomponowanie wszystkich tkanin we wnętrzu to gwarancja dobrej aranżacji, dlatego barwy pojawiające się na zasłonach czy roletach powinny powtarzać się na narzutach, poduszkach, nakryciach stołu.
Łatwym sposobem na to, aby się przekonać, jaki kolor i jaka tkanina pasuje do naszego wnętrza jest przymierzenie niewielkiego kawałka danej tkaniny w naszym wnętrzu. W ten sposób można sprawdzić jak tkanina wygląda w świetle dziennym, wieczornym, jaki tworzy nastrój w pokoju, jaki nadaje mu charakter.

2. Mierzenie okna

Przed odwiedzeniem salonu firan, warto dokonać pomiaru okien, do których zamierzamy dobrać dekorację okienną.
Aby ułatwić Państwu dokonywanie pomiaru zamieściliśmy poniżej schemat okna wskazując na wymiary, które są kluczowe dla właściwego wyboru firan czy zasłon.

Schemat pomiaru okna

Podane na schemacie wymiary można dodatkowo uzupełnić wysokością i szerokością ściany, na której znajduje się okno. Karnisz mierzymy bez uwzględnienia elementów dekoracyjnych na jego końcach. W przypadku szyny mierzymy jej całkowitą długość (z uwzględnieniem ewentualnych zakończeń łukowych).
Jeżeli pomiar będzie nastręczał Państwu jakichkolwiek trudności – służymy pomocą.

3. Montaż karnisza

Standardowo karnisz montuje się około 10 - 15 cm od górnego skraju wnęki okiennej lub w połowie odległości między górnym skrajem wnęki a sufitem. Z boku poza otwór okienny karnisz powinien wychodzić około 15 - 20 cm. Umiejscowienie karnisza należy jednak przede wszystkich dopasować do wnętrza oraz konkretnej dekoracji. W przypadku np. nisko umieszczonego okna, karnisz należy zamontować wyżej. Natomiast gdy okno jest zbyt wąskie, zasłony wiesza się tak aby wystawały co najmniej 30 cm poza otwór okienny.

4. Warto wiedzieć

  • Poziome pasy na firanach, roletach i zasłonach poszerzą wąskie okno.
  • Zasłona powieszona na ścianie po bokach okna tak, by je całkowicie odsłaniała – powiększy optycznie okno.
  • Dłuższe firany wizualnie wydłużają okno oraz oddają bardziej oficjalną atmosferę pokoju.
  • Firany krótsze, do parapetu czy kaloryfera są bardziej nieformalne.
  • Spięcie firan po bokach za pomocą podwiązań czy sznurków (chwostów) wizualnie poszerza okno.

Copyright   ®  2016  Adamaszek s.c.